Czym jest druk offsetowy i jakie są jego zalety?

7 listopada, 2022

Druk offsetowy to jedna z najczęściej wykorzystywanych technik drukowania materiałów. Jest ona korzystna nie tylko ze względu na wysoką jakość, ale również atrakcyjną cenę. Dowiedz się, czym dokładnie jest jedna z najpopularniejszych technik druku i na czym polega proces drukowania offsetowego.

Na czym polega druk offsetowy?

Druk offsetowy ma na celu przeniesienie obrazu z płaskiej formy drukowej na specjalne podłoże drukowe. Pozwala to na przeniesienie farby z aluminiowej matrycy na dany materiał np. papier. Cały proces odbywa się poprzez odbicie na cylindrze pokrytym warstwą gumy, co determinuje sposób, w jaki farba zostanie ułożona na cylindrze pośrednim i arkuszu. Maszyny offsetowe działają na bazie czterech cylindrów (tzw. CMYK), a każdy z nich nakłada inny kolor:

  • cyjan,
  • magenta,
  • żółty,
  • czarny.

Metoda druku offsetowego wykorzystuje technikę przyciągania i odpychania wody. Na fragmencie, na którym ma pojawić się nadruk, matrycę pokrywa się substancją oleofilną, tak aby przyciągnąć farby i odepchnąć wodę.

Historia druku offsetowego

W pierwszej produkcji druk offsetowy wykorzystywał substancje takie jak sadza, mydło czy wosk. Około XVIII wieku Alois Senefelder w trakcie zapisywania na kamieniu listy bielizny do prania odkrył, że mieszanka przyciąga farbę i odpycha wodę. Pierwsza maszyna offsetowa powstała natomiast w Europie i została zbudowana przez niemieckiego obywatela, który opatentował zasadę pracy tej maszyny. Początki druku offsetowego na metalowych puszkach miały miejsce wcześniej niż na papierze i był to rok 1875. Następnie w roku 1904 zdecydowano się również na metody druku pośredniego w przypadku tworzenia odbić na arkuszach papierowych. Offset w porównaniu z litografią bazował na cylindrze z gumą offsetową, co wyróżniało go od innych technik drukarskich. Dzięki niemu zwiększyła się wytrzymałość matrycy, a co za tym idzie, wysoki nakład druków.

Obecne zastosowanie druku offsetowego – jak wykorzystać druk offsetowy?

Druk offsetowy niezmiennie od momentu, w którym powstał, jest najczęściej wybieraną techniką drukarską. Rozwijająca się technologia umożliwiła jedynie na unowocześnienie poszczególnych narzędzi metody. Zoptymalizowanie druku offsetowego polegało przede wszystkim na zmianie tworzenia matryc w sposób manualny na automatyczny wykorzystujący technologię naświetlania typu Computer to plate. Wykorzystanie druku offsetowego sprowadza się obecnie także do tworzenia form drukowych bezpośrednio na cylindrze.

Opłacalność druku offsetowego jest zależna od liczby produkowanych materiałów. Mówi się o tym, że jego niski nakład jest nieopłacalny. Decydując się na technikę druku offsetowego, warto więc korzystać z niej wyłącznie w przypadku dużych zleceń. W trakcie tej metody konieczne jest bowiem przygotowanie matrycy, co wiąże się z dużymi kosztami początkowymi. W przypadku wysokich nakładów możliwe jest jednak oszczędzenie finansów, gdyż duży nakład druku offsetowego sprawia, że koszt pojedynczego arkusza jest znacznie niższy niż w przypadku innych metod drukarskich.

Technologia druku offsetowego – za i przeciw

Druk offsetowy staje się coraz bardziej popularną metodą drukarską. Jak każda forma tego rodzaju działalności ma on jednak zarówno wady, jak i zalety. Druk offsetowy zapewnia dużą jakość wyrabianych materiałów. Jest to bardzo zaawansowana technologia, którą wykorzystuje się między innymi przy produkcji profesjonalnych materiałów reklamowych znanych firm. Jak wspomniano wcześniej, największymi atutami druku offsetowego są kwestie finansowe. Decydując się na tę formę drukarską w dużym nakładzie, zmniejszają się ceny druku w porównaniu do innych opcji. Adekwatnie do tego najbardziej zauważalną wadą, jaką posiada tradycyjny druk offsetowy, jest fakt, że w przypadku małej ilości materiałów, jest on po prostu niezbyt opłacalny.

Druk cyfrowy a druk offsetowy – różnice obu technik druku

Druk cyfrowy ma większe uznanie u osób, które decydują się na małe nakłady. Jest to bowiem znacznie korzystniejsza opcja w takim przypadku. Specyfika druku offsetowego i metoda drukarska tej techniki sprawia bowiem, że niski nakład byłby w tym przypadku zupełnie nieopłacalny. To, co znacząco różni druk cyfrowy od omawianego, to również fakt, iż w przypadku pierwszego istnieje możliwość personalizacji każdego pojedynczego egzemplarza. Offsetowy druk nie daje takiej możliwości. Podkreśla się jednak, że w przypadku jakości druku, metoda wykorzystująca przyciąganie i odpychanie wody jest znacznie korzystniejsza. Techniką offsetową można więc zyskać bardzo dobre wydruki przy dużym nakładzie i jednocześnie atrakcyjnej cenie.